Vaikų žaizdos

Nubrozdinimai

Nubalnoti keliai ir rankos – dažniausi mažų vaikų sužeidimai. Tokiais atvejais žaizdą būtina dezinfekuoti, kad nepatektų infekcija. Žaizdą griežtai draudžiama tepti spiritiniu jodo tirpalu ar briliantine žaluma. Žaizdai dezinfekuoti būtina naudoti specialias antiseptines priemones. Jei ant gyjančios žaizdos užsidėjo apsauginė luobelė – vadinamasis šašas, jokiu būdu jo nelupti. Šašas turi nukristi savaime, nes tik tada žaizda nepaliks rando. 

Nudegimai

Nudegimus dažniau patiria mažyliai, ir kone 80 proc. tokių atvejų įvyksta dėl tėvų kaltės: įjungti lygintuvai ar kiti elektros prietaisai, ne vietoje stovintis karštos kavos puodelis, ir kelioms minutėms be priežiūros paliktas mažylis nusprendžia visa tai patikrinti. Vyresni vaikai mėgsta kūrenti laužus, kepti juose bulves, kt.

Jei vaikas nusidegino, visų pirma nudegusią kūno dalį reikia pakišti po šalto vandens srove ir laikyti mažiausiai 10 minučių. Po to pasistengti pašalinti drabužius aplink nudegusią vietą. Jei drabužiai prilipę prie odos, jokiu būdu jų negalima plėšti. Nudegusią vietą reikia uždengti švariu lygiu audiniu (medvilniniu ar lininiu). Jei nudegimas sunkesnis, nedelsiant vežti į ligoninę arba kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Nudegusios odos jokiu būdu negalima tepti sviestu, aliejumi ar kitais riebaliniais tepalais. Taip pat negalima pradurti pūslių, nes taip atversime vartus infekcijai.

Įpjovimai

Įsipjovus, žaizdą reikia išvalyti naudojant tokias pačias priemones, kaip ir nusibrozdinus, t.y. nuplauti vandeniu ir muilu. Jei žaizda kraujuoja, ją reikia užspausti, o jei joje įstrigęs svetimkūnis, tai švariu pirštu reikia užspausti vietą šalia jos. 

Jeigu įpjovimas gilus arba yra įstrigęs svetimkūnis, pvz., stiklo šukė, vinis, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tik gydytojas gali tinkamai įvertinti sužalojimo sunkumą, nuspręsti, ar reikia skiepų nuo stabligės, kt.

Medžio atplaiša (vadinamasis pašinas)

Medžio atplaišą galima pasistengti ištraukti pincetu. Daryti tai reikia labai atsargiai, kad nenulaužtume rakšties galiuko. Po to, kai rakštį pašalinsime, žaizdą reikia dezinfekuoti antiseptinėmis priemonėmis. Jeigu medžio atplaišos ištraukti nepavyko, kreipkitės į gydytoją, patys jokių įpjovimų nedarykite ir odos apie rakštį nedraskykite.

Sumušimai

Sumuštą vietą skauda, ji patinsta, pamėlynuoja. Jeigu nekraujuoja, pažeistą vietą reikia šaldyti. Kai tinimas praeina, sumuštą vietą galima šildyti.

Patempimai, išnirimai, lūžiai

Jei įtariamas patempimas, išnirimas ar lūžis, būtina vykti pas gydytoją. Šių traumų požymiai – nepraeinantis skausmas ir neatslūgstantis tinimas, pažeista sritis gali būti deformuota, jos padėtis gali būti neįprasta, kt. Tokiais atvejais pirmoji pagalba yra sužeistos vietos šaldymas, nes tai padeda mažinti uždegimą. Ant sužeistos vietos įvyniojus į kelis sluoksnius medžiagos galima dėti šaldomuosius kompresus – ledukus, sušaldytą vandens pūslę, kt. Taip pat prieš vežant į gydymo įstaigą sužalotą vietą rekomenduojama imobilizuoti. Neimobilizavus dėl stipraus skausmo gali ištikti šokas.

Dažniausi vaikų sužalojimai

Dažniausi vaikų sužalojimai – nedideli įdrėskimai ir nubrozdinimai, negilūs įpjovimai. Ką daryti, jei Jūsų vaikas nusibrozdino ar įsipjovė:

  • Sužeistą vietą nuplaukite šaltu tekančiu vandeniu.
  • Dezinfekuokite žaizdą specialiomis priemonėmis.
  • Apžiūrėkite, ar žaizdoje nėra svetimkūnių, smulkius svetimkūnius išrinkite, giliai įstrigusių netraukite – kreipkitės į gydymo įstaigą.
  • Jei kraujuoja (nubrozdinimo atveju – tai kapiliarinis kraujavimas), būtina uždėti sterilų tvarstį, o žaizdos kraštus patepti dezinfekuojamaisiais tirpalais, kad mikroorganizmų nepatektų į pačią žaizdą.
  • Kiekvienoje žaizdoje paprastai būna mikroorganizmų, todėl pravartu žinoti, ar žaizda infekuota, ar ne. Tai suprasti galima pagal infekcijos požymius: patinimą ir paraudimą žaizdos srityje, skausmą, tempimo pojūtį, išskyrų iš žaizdos ir nemalonaus jos kvapo, bendrų infekcijos simptomų – karščiavimo ir šaltkrėčio.