Ligonių pragulų priežiūra

Pragula – tai odos, poodinių ir gilesnių audinių pažeidimas, išsivystantis dėl sutrikusios kraujotakos, nepakankamo įvairių kūno vietų aprūpinimo deguonimi ir mitybos medžiagomis. Pragulos susidaro tose vietose, kur minkštieji odos audiniai yra spaudžiami. Dažniausiai pragulos formuojasi kryžkaulio ir uodegikaulio, sėdynkaulio ir šlaunikaulio gumburo, kulkšnies, kulno srityse, tačiau gali būti ir visose kitose kūno vietose, pvz., pakaušio, menčių, alkūnės, peties, stuburo ir kt.

Kodėl pragulos atsiranda?

Minkštieji audiniai ir kraujagyslės spaudžiami, kai sėdime, gulime. Dėl spaudimo sutrinka audinių aprūpinimas krauju. Jeigu tai tęsiasi ilgai, įvyksta audinių išemija (mažakraujystė), dėl to, negaudami maistinių medžiagų, minkštieji audiniai gali žūti. Tuomet toje vietoje formuojasi pragulos. Dažniausiai pragulų atsiranda odoje ir audiniuose ties kaulų išsikišimais, ypač jei ligonis yra liesas. Sveiki žmonės pragulų išvengia, keisdami savo padėtį.

Pragulos atsiranda sunkiems, ligos išvargintiems ir ilgai nejudantiems ligoniams. Tačiau kartais pragulos vargina žmones, kuriems odą spaudžia gipso tvarstis, protezas arba ortopedinis aparatas. 

Audinių spaudimas – pagrindinė pragulų priežastis. Tačiau pragulos formuojasi ir dėl trynimo ar tempimo, pvz., kai lovoje sėdintis ligonis po truputį slysta į gulimą padėtį. Pragulos formuosis greičiau dėl nepakankamos ligonio higienos. 

Pragulų požymiai

Pirmasis pragulų požymis – odos paraudimas. Lengvai paspaudus odą iki blyškumo ir vėl ją atleidus, ji parausta, ir tai rodo, kad mikrocirkuliacija pažeista. Kad pradeda formuotis pragulos, suprasime, kai minėtas odos raudonumas neišnyksta ilgiau nei pusvalandį. Vėlesnėse stadijose formuojasi paviršinė žaizda, oda atrodo nutrinta, pūslėta. Dar vėliau žaizda gilėja, išopėjimas apima ne tik poodį, bet ir raumenis, kaulus.

Gydymas

Pragulų gydymas – tai visų pirma spaudimo pažeistoje kūno vietoje mažinimas, nes tai gali padėti normalizuoti žaizdos kraujotaką. Tinkama odos higiena ir švara, o, atsiradus žaizdoms, tinkamas jų gydymas palengvins ligonio būklę, o galiausiai ir išgydys pragulas. Pragulos gydomos tepalais, ultravioletiniais spinduliais, kartais operuojamos. O tinkama ligonio slauga – geriausia profilaktinė priemonė.

Gyjanti žaizda atrodo šviesiai rausva. Kad žaizda geriau gytų, ją visą laiką reikia laikyti švarią ir drėgną, nes šilta ir drėgna aplinka yra idealios žaizdos gijimo sąlygos. Perrišti žaizdą rekomenduojama ne dažniau kaip vieną kartą per dieną, kad žaizda nebūtų atvėsinama ir sausinama. Kuo perrišimai retesni – tuo žaizda gyja greičiau.

Patarimai, kai prižiūrėti ligonį, kurį vargina pragulos:

  • Keiskite ligonio padėti, geriausiai kas 2 val. Nekelkite aukštai lovos galvūgalio, trumpam palikite ligonio kojas sulenktas. Naudokite specialius čiužinius, volelius, ratukus, kt.
  • Atidžiai stebėkite ligonio odą, ypač ties kaulų išsikišimais, kur didesnė pragulų rizika. Oda turi būti sausa, nes šlapia oda lengviau pažeidžiama. Jei ligonis smarkiai prakaituoja, dažniau keiskite drabužius.
  • Pasirūpinkite, kad ligonio maistas būtų visavertis, netrūktų baltymų (jie turi sudaryti ne mažiau nei 20 proc.), kad jis gertų pakankamai skysčių, kad nesulystų. Jeigu ligonis labai išsekęs, maitinkite jį dažniau, nedidelėmis porcijomis. Maiste taip pat turi būti pakankamai vitaminų, ypač C, cinko, geležies.
  • Veikite odą dirginančių veiksnių: stenkitės, kad patalynė būti minkšta, švari, natūralaus pluošto, be raukšlių. Stebėkite, kad ligonis neperkaistų, per šiltai neužklokite. Prausdami naudokite švelnias odą nedirginančias priemones.
  • Ligonio prakaitas, šlapimas ir fekalijos erzina odą, didina pragulų atsiradimo riziką. Todėl labai svarbi tinkama odos higiena.
  • Tinkamai prižiūrėkite pragulas, naudokite specialius kremus, tepalus. Ligonį reikėtų kasdien nuprausti, apvalyti švariu drėgnu dezinfekuojamosiomis medžiagomis suvilgytu rankšluosčiu. Saugokite žaizdą, skatinkite gijimą, gydykite infekciją ir šalinkite negyvus audinius.